Źródło: http://www.luskiewnik.gower.pl/informacje_maj2004.html

Henryk Różański i Krzysztof Świtek

 

POST Z DNIA: 13 V 2004

Ostatnio w polskich aptekach, w sklepach zielarskich i w sklepach ze zdrową żywnością zaczynają pojawiać się preparaty Kudzu. Kudzu, czyli Pueraria lobata - ołownik łatkowaty.
Roślina ta jest bogata we flawonoidy: genisteina, pueraryna, daidzeina, daidzyna. Posiada właściwości przeciwwysiękowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, hipotensyjne (obniża ciśnienie krwi), przeciwgorączkowe, estrogenne i antyandrogenne. Nas oczywiście interesuje działanie przeciwtrądzikowe kudzu zapewniane przez wpływ estrogenny i antyandrogenny.
Daidzeina, genisteina i daidzyna należą do fitoestrogenów czyli fitohormonów mających zdolność przyłączania się do receptorów estrogenowych i androgenowych w komórkach. Wiążąc się z receptorami androgenowymi fitohormony Kudzu blokują działanie testosteronu.
Oczywiście może być to wykorzystane nie tylko w leczeniu trądzików, np. sterydowych i androgennych, trądziku wieku dojrzałego, ale i w profilaktyce oraz w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty, gruczoł krokowy dawniej nazywany był również nieco obecnie archaiczną nazwą stercz). Badania potwierdziły zahamowanie rozwoju raka prostaty i obniżenie Prostate-Specific-Antigen PSA (antygenowy wskaźnik nowotoworu prostaty), nawet o 80%.
Kudzu hamuje również rozwój i indukcję wirusów onkogennych (rakotwórczych) w ustroju. Chroni przed rakotwórczym wpływem wielu czynników chemicznych.
Z tego względu, że Kudzu hamuje aktywność kinaz białkowych, topoizomerazy I i II DNA, a tym samym hamuje nadmierne proliferacje (podziały) komórek, warto zastosować kudzu w terapii łuszczycy (Psoriasis) oraz w chorobach autoimmunologicznych. Istotne tutaj stają się właściwości przeciwzapalne flawonoidów kudzu. Stwierdzono, że ciała czynne Kudzu zatrzymują angiogenezę (rozwój naczyń krwionośnych) w tkankach nowotworowych. Oczywiście zatrzymanie tego procesu jest niekorzystne dla nowotworu, który potrzebuje silnego ukrwienia w celu szybkiego wzrostu.
Flawonoidy Kudzu to naturalne wymiatacze wolnych rodników, co chroni komórki przed degradacją i rozwojem odczynu zapalnego. Flawonoidy Kudzu zmniejszają stężenie cholesterolu i nadtlenków lipidowych, działając przeciwmiażdżycowo. Powstrzymując syntezę i transport cholesterolu zmniejsza też syntezę hormonów sterydowych, do której niezbędny jest cholesterol.
Flawonoidy Kudzu są inhibitorami glaktozydazy bakterii, przez co patogenne mikroorganizmy stają się niezmiernie wrażliwe na fitoncydy i antybiotyki. Ekstrakty z Kudzu hamują rozwój grzybów i bakterii (paciorkowców i gronkowców).
Preparaty Kudzu sa też wykorzystywane do leczenia alkoholizmu i nikotynizmu. Codzienne przyjmowanie Kudzu wyraźnie zmniejsza pociąg do alkoholu i zapotrzebowanie na alkohol. Kudzu pobudza wydzielanie serotoniny i dopaminy w mózgu. Niedobór dopaminy powoduje depresję i chorobę Parkinsona. Przedłużone i zwiększone wydzialanie serotoniny daje stan poprawy samopoczucia i efekt zadowolenia, brak strachu i lęku, przypływ odwagi. Dzięki temu alkoholik, aby wywołać u siebie ten objaw nie musi sięgać po alkohol. Warto tu dodać, że amfetamina również uwalnia dopaminę i serotoninę i blokuje ich wychwyt zwrotny. Można więc kudzu wykorzystać do leczenia uzależnienia od amfetaminy. Kudzu pobudzając wydzielanie dopaminy powinien zmniejszać objawy choroby Parkinsona i działać przeciwdepresyjnie.
Kudzu hamuje działanie dehydrogenazy alkoholowej (pod wpływem tego enzymu alkohol jest przekształcany w toksyczny aldehyd octowy CH3CHO) i dehydrogenazy aldehydowej (enzym, który utlenia aldehyd octowy powstający ze spożytego alkoholu C2H5OH do kwasu octowego CH3COOH).

Preparaty i dawkowanie: Kudzu Root /K&K Bioplus Inc Toronto/ - kapsułki zawierające 50 mg ekstraktu z kudzu i 450 mg sproszkowanego kudzu (90 kapsułek).
Rp. Tonik Kudzu antiacne
Spirytus kamforowy - 25 ml
Spirytus salicylowy - 25 ml
Kapsułki Kudzu Root - 2 kaps.
SP. 2 kaspułki otworzyć i wsypać do mieszanek spirytusowych, wymieszać. Skórę trądzikową i łuszczycową przemywać 3 razy dziennie.
Wg naszych obserwacji tonik Kudzu działa bardzo silnie ściągająco, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, rozjaśnia cerę, świetnie oczyszcza pory, hamuje wydzielanie łoju. Daje długotrwałe odświeżenie i zmatowienie skóry. Efekty zanikania wykwitów trądzikowych widoczne są już po kilkunastu godzinach.
Doustnie zalecamy zażywać 2 kaps. 1 raz dziennie, rano. W leczeniu odwykowym i depresji: 2 kaps. 2 razy dziennie (rano i wieczorem).

 Strona internetowa jest własnością firmy Biopol.
Nie wolno przedrukowywać ani korzystać bez pisemnej zgody firmy czy autorów artykułów.